Ogólnopolska debata MEN „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”
Autor: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o uruchomieniu specjalnej strony internetowej poświęconej ogólnopolskiej debacie „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.

Pod adresem www.debataoswiatowa.men.gov.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza zamieszczać wszystkie informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju na temat zmian w polskim systemie edukacji.

Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację – powiedziała Minister Anna Zalewska.

Za pośrednictwem strony każdy może przesyłać do MEN swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z przyszłością polskiej oświaty.

W serwisie znajduje się także specjalna strefa poświęcona pracy blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany. Eksperci będą pracować w 16. grupach tematycznych. Każda z nich zajmie się innym zagadnieniem.

Po zalogowaniu się na stronie, każdy ekspert będzie mógł zapisać się do udziału w konsultacjach dotyczących między innymi prac nad nową podstawą programową: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego oraz podstawą programową kształcenia w zawodach.

Eksperci dyskutować będą również o systemie egzaminów zewnętrznych, roli rodzica w szkole, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wychowawczej roli szkoły oraz miejsca historii w szkole.

Równolegle do prac zespołów eksperckich, które spotykać się będą w MEN, w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty oświatowe. Mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Zaplanowaliśmy debaty o zmianach w systemie oświaty aż w 16 miastach w Polsce.

Harmonogram planowanych spotkań oraz ich tematyka:

    14 marca 2016 r. we Wrocławiu – finansowanie.
    15 marca 2016 r. w Lublinie – kształcenie zawodowe.
    21 marca 2016 r. w Poznaniu – bezpieczeństwo.
    21 marca 2016 r. w Siedlcach – kształcenie zawodowe.
  4 i 18 kwietnia 2016 r. w Rzeszowie – finansowanie i kształcenie zawodowe.
    5 kwietnia 2016 r. w Gorzowie Wielkopolskim – szkolnictwo specjalne.
    6 kwietnia 2016 r. w Szczecinie – finansowanie.
    11 kwietnia 2016 r. w Łodzi – bezpieczeństwo.
    11 kwietnia 2016 r. w Białymstoku – szkolnictwo specjalne.
    19 kwietnia 2016 r. w Krakowie – szkolnictwo specjalne.
    25 kwietnia 2016 r. w Kielcach – finansowanie.
    26 kwietnia 2016 r. w Bydgoszczy – kształcenie zawodowe.
    9 maja 2016 r. w Gdańsku – bezpieczeństwo.
    9 maja 2016 r. w Opolu – kształcenie zawodowe.
    16 maja 2016 r. w Olsztynie – bezpieczeństwo.
    17 maja 2016 r. w Katowicach – szkolnictwo specjalne.

Ogólnopolska debata zakończy się 27 czerwca br. w Toruniu.


Więcej informacji: www.men.gov.pl