Rok szkolny 2015/2016 czas zacząć...
Autor: Redakcja Reedukacja.pl

Redakcja serwisu Reedukacja.pl pragnie serdecznie powitać Państwa na progu nowego roku szkolnego 2015/2016. Pogoda w tym roku wyjątkowo dopisała, dlatego mamy nadzieję, że "akumulatory słoneczne" zostały w pełni naładowane, co przełoży się na dużą ilość pozytywnej energii tak potrzebnej w codziennej pracy pedagogicznej. Życzymy sił i entuzjazmu w realizacji nowych wyzwań, które pojawią się przed Państwem w nowym roku szkolnym.

Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, nowy rok szkolny 2015/2016 spędzicie Państwo wspólnie z nami. Jednocześnie bardzo dziękujemy za dotychczasowe liczne sygnały uznania dla pracy naszej Redakcji, którą wykonujemy dla Państwa. Jest nam przy tym niezmiernie miło, że serwis Reedukacja.pl cieszy się tak dużą popularnością, zarówno wśród Rodziców i Nauczycieli jak również wśród Specjalistów oraz Pracowników Naukowych polskich uczelni.

Nowy rok szkolny 2015/2016 przywita w szkołach podstawowych 2,6 mln uczniów, w gimnazjach ponad milion, a w szkołach ponadgimnazjalnych blisko 1,3 mln uczniów. Rozpoczynający się rok przyniesie wiele zmian, w tym m.in. naukę w pierwszej klasie obowiązkowo rozpocznie cały rocznik 6-latków. W ubiegłym roku obowiązek szkolny dotyczył tylko dzieci 6-letnich urodzonych w pierwszej połowie roku.
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem, które zostało podpisane 10. czerwca br. przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską, możliwe będzie wprowadzenie ocen opisowych na wszystkich etapach nauczania, a nie - jak było do tej pory - tylko w nauczaniu początkowym. Nowe przepisy przewidują zmiany na zajęciach z wychowania fizycznego. Lekarze będą mogli wystawić zwolnienie dla ucznia tylko z niektórych ćwiczeń, a nie z całych zajęć. Oprócz tego rewolucja czeka sklepiki szkolne. Z półek mają zniknąć niezdrowe, wysoko przetworzone produkty żywnościowe. Zamiast tego uczniowie będą mogli kupić owoce, warzywa, kanapki z pełnowartościowego pieczywa, soki i wodę.
Dodatkowo 1. września wchodzi w życie kolejny etap reformy dotyczącej podręczników. Bezpłatny elementarz stworzony przez ministerstwo dostaną nie tylko pierwszoklasiści, ale również uczniowie drugiej klasy. Za podręczniki nie zapłacą także rodzice uczniów czwartych klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjów. Zostaną one kupione przez szkoły za pieniądze przekazane przez MEN.

Wszystkie istotne zmiany opisane zostały w opracowaniu Niezbędnik dla ucznia, rodzica i nauczyciela na rok szkolny 2015/2016 (zobacz plik PDF) przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zachęcamy do zapoznania się z treścią tego dokumentu.

Przed nami realizacja kolejnych wyznaczonych celów, w tym wspomaganie Państwa pracy w rozwoju i zwiększania efektywności uczenia się młodych ludzi poprzez eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń w umiejętnościach szkolnych. Wytrwale wdrażamy w życie misję serwisu Reedukacja.pl, którą jest budowanie świadomości na temat szerokiego spektrum zagadnień dotyczących Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych.

Jeszcze raz pragniemy wszystkim Państwu życzyć energii i entuzjazmu w codziennej pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą.


Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół Redakcyjny
Reedukacja.pl
redakcja@reedukacja.pl


Zobacz także:

List minister edukacji narodowej do Nauczycieli

List minister edukacji narodowej do Rodziców