Interwencje społeczne dla nastolatków z Zespołem Aspergera 
Autor: John Harpur, Maria Lawlor, Michael Fitzgerald

Wydawnictwo: Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna
Wydanie: Warszawa (2012)
Niniejsza książka to znakomity poradnik dla wszystkich tych, którzy zajmują się planowaniem i prowadzeniem treningów socjalizacyjnych dla nastolatków z Zespołem Aspergera, poczynając od rodziców, nauczycieli, a kończąc na doradcach i terapeutach. Ci młodzi ludzie powszechnie mają ogromne trudności z komunikacją i życiem społecznym, bardzo dotkliwie odczuwane zwłaszcza w okresie dojrzewania, w grupach rówieśniczych. Autorzy proponują program interwencji, w ramach których trenowane są umiejętności społeczne, mające ułatwić porozumiewanie się z rówieśnikami i akceptację przez nich.

Pierwsza część książki obejmuje podstawy metodologiczne, językowe, filozoficzne i naukowe takiego podejścia. W części drugiej, praktycznej, zarysowane są:
  • formaty sesji
  • możliwe problemy i rozwiązania
  • waga podejścia terapeuty
  • rola rodziców
  • przykładowy schemat kursu

O autorach: John Harpur jest wykładowcą na Wydziale Nauk Informatycznych w Narodowym Uniwersytecie Irlandii w Maynooth. Maria Lawlor pracuje jako konsultant i psychiatra dziecięcy i młodzieżowy w Ośrodku Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Navan, a także jako wykładowca w Trinity College w Dublinie. Michael Fitzgerald jest profesorem psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Centrum Zdrowia i Rodziny w Trinity College w Dublinie.